Od pramene čínské medicíny

 

MUDr. Petr HOFFMANN

Absolvent Fakulty dětského lékařství UK v Praze. Od roku 1990 do roku 1995 studoval tradiční čínskou medicínu na Československé sinobiologické univerzitě v Praze a poté i v Číně, v zámoří či v Evropě. Od roku 1996 se začal jako jeden z prvních lékařů v ČR ve své praxi v Českých Budějovicích zcela věnovat čínské bylinné léčbě. Spolupracuje i s ostatními lékaři na propojení západní a východní medicíny v praxi včetně výzkumů čínských bylinných směsí. Zavedl na svých webových stránkách (www.patentnimedicina.cz) online Diagnostický test z jazyka pro všechny a je i autorem originálního TCM softwaru Pramínky lemované kamínky. Ve své ordinaci školí i lékaře studující čínskou medicínu. Je zastáncem teorie, že trvalé studium, které je denně přetavováno v praxi do zkušeností, které se pak již nezapomínají, jsou těmi našimi nejlepšími učiteli…

Hormonální antikoncepce a čínská medicína

Účinky hormonální antikoncepce si můžeme předvést na konkrétním případu. Budeme citovat z dopisu mladé pacientky Mileny.

Je mi 24 let, asi rok jsem brala antikoncepci. Loni v květnu jsem onemocněla plicní embolií (zúžila se mi žíla v pravém koleni) a doktoři mi antikoncepci zakázali. Téměř rok jsem pak užívala léky na ředění krve warfarin. Na začátku letošního roku jsem přestala menstruovat, ale gynekolog řekl, že se to po vysazení antikoncepce stává. Musím teď každé dva měsíce chodit na injekci, která vyvolá menstruaci, i když jen slabou. Ráda bych měla brzy děti, prosím proto o radu, zda by mi mohla pomoci čínská medicína.

Tento dopis je přímo klasickou ukázkou toho, jak hormonální antikoncepce bohužel působí na ženy. Z pohledu tradiční čínské medicíny jde přímo o školní, dalo by se říci „odstrašující“ případ. I tento stav se dá léčit pomocí čínských bylinek.

Podle tradiční čínské medicíny je žena nositelkou jinového principu. Jin představuje vše tekuté, hlavně krev.

Pod pojmem „krev“ čínská medicína vnímá sílu a kvalitu veškerých tělesných tekutin jako je lymfa, mezibuněčná tekutina a samozřejmě i krev. Z tohoto pohledu je u ženy po celý život nutno neustále vyživovat a doplňovat krev, neboť žena je přímo předurčena či spíše „náchylná“ k oslabení krve z důvodů menstruace, porodů, nadměrné duševní zátěže, studia apod. Již staří Číňané říkali: „Je-li to žena, vždy vyživuj krev.“ Termín „slabá či nedostatečná krev“ neznamená však malý objem krve (vždyť všichni máme kolem 5 litrů krve), ale její slabou energetickou kvalitu. Pro západní medicínu je problém, že takovýto stav nelze detekovat žádnými přístroji či laboratorními vyšetřeními (kromě nedostatku železa či červených krvinek). Tradiční čínská medicína používá zcela jiné specifické vyšetřovací metody.

V tradiční čínské medicíně existují čtyři základní vyšetřovací postupy u každé nemoci: pozorování, dotazování, vyšetření pulsu a vyšetření jazyka. Při „oslabené či nedostatečné krvi“ můžeme pak zjistit tyto příznaky: bledost či nažloutlý vzhled obličeje, studené končetiny, obzvláště nohy, suchá kůže (event. vlasy a nehty), lámavé či třepící se nehty, bušení srdce, rozostřený zrak, šeroslepost, nespavost, hodně snů, bolesti hlavy, závratě (zejména po změně polohy), mravenčení či necitlivost končetin, únava, snížená koncentrace, oslabená paměť, vnitřní neklid, nízký krevní tlak (později může býti i vysoký), slabá menstruace či dokonce vynechání menstruace, špinění mezi cykly, bledý jazyk (není podmínkou!) a slabý či hluboký („zanořený“) puls.

Hormonální antikoncepce, a to každá hormonální antikoncepce (ne však kupř. mechanická), způsobí vždy v těle ženy „oslabení či stagnaci krve“, záleží jen na konstituci organismu (jak moc je krev silná) a její odolnosti vůči těmto nepříznivým vlivům (jak si s tím tělo umí poradit a vše vykompenzovat). Kompenzaci lze chápat jako doplňování a rozprouďování krve, a to nejen při užívání hormonální antikoncepce, ale i po celou dobu fertilního (plodného) věku, tj. od první menstruace až do přechodu. K tomu slouží jednak úprava životosprávy, tzn. nejen stravy, ale i pravidelný a dostatečný spánek, rovnoměrné střídání fyzické a duševní práce, vyvarování se extrémní zátěži a stresům – tedy to, co všichni víme a nikdo nečiníme. Nicméně bychom se o to měli alespoň pokusit. Co se týče stravy, lze doporučit jak doplňky stravy, které podle tradiční čínské medicíny vyživují, posilují a rozprouďují krev (např. Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062), Náramek osmi perel (kód 191), Jemnost nebeské víly (kód 052), Vyživení rumělkového pole (kód 055), Růst hory Tchaj (kód 056) anebo častěji zařadit do svého jídelníčku potraviny, jež rovněž přispívají k vyživení a posílení krve. Takovou jedničkou mezi potravinami posilující a vyživující krev jsou játra (jakákoliv), nejlépe samozřejmě z domácího chovu či biofarem. Vhodná jsou kupř. hovězí játra Angus, což je polodivoké plemeno pasoucích se argentinských krav, která jsou již běžně dostupná v prodejních sítích (např. v Makru). Další potravinou je třeba perlička, holoubě, křepelka, krůta, kachna, divočina obecně. Rovněž krev v jakékoliv podobě je silným stimulátorem krvetvorby (např. krvavá zabijačková polévka, krevní tučnice, jelito apod.). Ne nadarmo se v Číně připíjí při vzácných příležitostech čerstvou krví z právě usmrcené želvy, přičemž Číňané věří, že tento nápoj podporuje dlouhověkost. K vzácným nápojům patří i čerstvá hadí krev, což je v Číně velice ceněná a drahá tekutina. Z těch příjemnějších potravin lze doporučit např. ostružiny, maliny či železité (ferromalachitové) víno, jež se opět po delší době objevilo v našich lékárnách.

Plicní embolie, o které se pacientka zmiňuje, odpovídá právě „stagnaci krve na základě její nedostatečnosti“, což si můžeme představit jako nedostatek vody v potoce, který nemá sílu dál téct, až se zastaví a způsobí blokádu, tedy embolii. Podobně vznikají v důsledku hormonální antikoncepce i jiné potíže jako varixy (křečové žíly), bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, nespavost, zhoršený zrak, závratě, chudokrevnost, zvýšený cholesterol a krevní tuky, bušení srdce, nervozita, podrážděnost, hnědé pigmentové skvrny na obličeji apod.

Dneska bychom mohli spolu s kněžnou z Babičky Boženy Němcové říci: „Šťastná to žena“, která neužívá syntetické hormony!

Ve světě existují studie, jež dokládají obrovský vliv těchto hormonů na lidský organismus, nicméně jsou vzápětí zpochybňovány všemocnou farmaceutickou lobby. Zcela zákonitě podle hesla, že o peníze jde až na prvním místě. Čas vše ukáže – tyto hormony se užívají teprve několik desetiletí, což je oproti zkušenostem s bylinkami tradiční čínské medicíny (4 000 let) pouhou kapkou v moři. Např. jedna studie z Velké Británie o účincích hormonální antikoncepce dokazovala, že ženy, jež užívají hormonální antikoncepci, netrpí sice tolik na nádory dělohy, zato se u nich objevil zvýšený výskyt nádorů prsu. Jiná studie z USA ohledně užívání syntetických hormonů v přechodu ukázala, že tyto ženy jsou podstatně více postiženy infarktem, mozkovou mrtvicí či gynekologickými nádory. Podobně i užívání hormonální antikoncepce z důvodů léčby vaječníkových cyst či akné je podle tradiční čínské medicíny pouze vytloukání klínu klínem, protože cysta například vznikne tam, kde je blokáda (v našem případě tato blokáda vznikne na základě nedostatečnosti krve, jež nemá sílu dále téci a „zastaví se“). Hormony sice na krátký čas blokádu rozruší, ale současně i oslabí krev, která opět nemá sílu téct, opět se „zastaví“ a cysty se tak vytvářejí vesele dál. Otázka akné, jež se zhoršuje před menstruací, je spojena rovněž s nedostatečnou krví a její blokádou. Každá blokáda se po čase přemění na horko (lze si představit jako dlouhodobě uskladněné seno či uhlí, které se samo vznítí) a toto horko se dostává do krve a „tlačí“ ven přes kůži. Před menses je pak v důsledku hromadění krve tato blokáda ještě zvýrazněna (a tím i horko), a proto se akné zhoršuje.

Když žena nechce vysadit hormonální antikoncepci, je si vědoma všech jejích účinků na křehký ženský organismus a chce jim předcházet, lze doporučit jediné: Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062). Tato čínská bylinná směs vyživuje, rozprouďuje a harmonizuje krev a eliminuje tak každodenní negativní vlivy hormonální antikoncepce. Lze ji užívat dlouhodobě a současně s hormonální antikoncepcí v dávce 3 x denně 8 kuliček. Pomáhá tedy nejen při léčbě vaječníkových cyst a akné, ale i u tzv. předmenstruačního napětí, vnitřního neklidu, stresu apod.

Stále více žen po vysazení hormonální antikoncepce nedostává menstruaci a nemůže tedy otěhotnět, což je mnohem závažnějším problém. „Díky“ syntetickým hormonům dochází k tak podstatnému oslabení krve s následnou stagnací, že děloha a ostatní ženské pohlavní orgány nejsou dostatečně vyživovány a tudíž ani schopny reprodukce, natož oplodnění. Tento stav si můžeme představit jako suché nehnojené pole, do kterého sice sázíme kvalitní semínko, avšak marně, jelikož půda je jalová… Hormonálně vyvolávané menstruace, hormonální příprava na otěhotnění, hormonálně udržovaná umělá těhotenství, předčasné či vyvolávané porody, děti rodící se již s alergiemi či ekzémy – to vše má svoji příčinu a prapůvod (viz výše). V takovém případě má opět tradiční čínská medicína recept, jak ze začarovaného kruhu ven. Další syntetické hormony ve formě infuzí, injekcí či tablet tuto situaci podstatně zvýrazňují (šetrně řečeno). Proto doporučuji vyšetření u renomovaného odborníka tradiční čínské medicíny, neboť děti jsou to nejcennější, co máme, a pro kvalitní potomky je třeba podstoupit i určitou oběť.

Menstruace, antikoncepce a čínská medicína

Po vysazení hormonální antikoncepce někdy dochází k tzv. efektu stržené studny – tedy k úplnému vyschnutí pramene a zdroje krve v organizmu, což má za následek vynechání menstruace. Řešení z hlediska západní medicíny je opět v podání jiných hormonálních léků a začarovaný kruh se tak uzavírá. Hormony mají totiž jedno společné: i v těch nejmenších dávkách způsobují velké změny v organizmu.
Pokud se menstruace po vysazení antikoncepce nedostaví, doporučuje čínská medicína užívat dlouhodobě čínské bylinné směsi, jež vyživí, podpoří a rozproudí krev v organizmu. Tím se ovlivní sama podstata problému (i za cenu toho, že se z počátku menstruace delší dobu nedostaví). Jinak je samozřejmě také možné přejít na tzv. rychlé, ale z pohledu čínské medicíny krátkodobé řešení – užívat hormonální léky (a po nás potopa…).
Je to stav podobný houbě na tabuli, která je téměř suchá – když s ní budeme tabuli mazat, moc nám to nepůjde, ale když ji namočíme do umyvadla s vodou… Záleží jen na vás, jak se rozhodnete.

Přirozenou alternativou hormonální antikoncepce jsou počítače Lady-Comp, které na základě ranního měření bazální teploty sondou v ústech určují plodné a neplodné dny cyklu. Program počítače je postavený na statisících teplotních křivek a pracuje se stejnou přesností jako ty nejlepší hormonální tablety (99,3%, Pearl Index 0,7). Počítače představují naprosto přirozenou, ekologickou a zdravou metodu nezatěžující organismus. Více na www.naturcomp.cz

Neplodnost

Dnešní doba je plná paradoxů. Na jedné straně se snažíme býti co nejvíce úspěšní, progresivní, nespoutaní a nevázaní, zkrátka býti IN, na druhé straně bychom ale rádi i v budoucnu naplnili tradiční představy o životě, včetně založení rodiny a výchovy dětí. Nějak to však nejde dohromady. Vždycky je něco za něco, jedno na úkor druhého, neboli každá sranda něco stojí a co nestojí nic, to nestojí za nic. Za vše se v životě platí a každá akce má i svoji reakci. Skoro to vypadá, že vše, co jsme kdy v minulosti vykonali (dobrého i špatného) se nám později v různých podobách mnohonásobně vrací…

Mít či nemít zdravé dítě?

Každá žena by si měla uvědomit, že zdárné početí zdravého potomka, jeho donošení a přivedení na svět – to vše je především v její režii (až na nepatrné výjimky, jež potvrzují pravidlo). Proto by podle toho měla žít, aby si později nemusela nic vyčítat. Se stoupající životní úrovní a životními nároky jakoby přímo úměrně klesala i kvalita naší populace. Stává se pomalu vzácností narození zdravého dítěte, jehož matka neměla problémy v těhotenství, donosila dítě přirozenou cestou, porodila bez obtíží a dítě se po porodu zdárně vyvíjelo, aniž by později trpělo ekzémem, alergií, častou nemocností apod. Proto platí i nadále: Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů.
Tradiční čínská medicína je přírodní medicína, která z přírody vychází, řídí se přírodními zákonitostmi a zastává názor, že člověk by měl žít v souladu s přírodou. Proto se i my budeme držet přirovnání vycházejících z přírody, neboť jsou jasná a srozumitelná pro každého.

Péče o úrodnou půdu

Příprava na těhotenství a porod totiž nezačíná až od určitého měsíce požehnaného stavu v těhotenské poradně, ale prakticky již od 1. menstruace. Žena a její menstruace jsou hlavními strůjci úspěšného početí potomka. Správně bychom měli říct: zdravá žena = správná a zdárná menstruace. Co si pod pojmem „správná či zdárná menstruace“ můžeme představit? Je to menstruace, která se dostavuje pravidelně po 28 dnech (plus minus 3 dny jsou tolerovány), trvá 5 dní, není bolestivá, je bez nadměrného či naopak nedostatečného krvácení, bez špinění před či po menses, není provázena předmenstruačním napětím (bolesti hlavy, bolesti a zvětšování prsou, bolesti v podbřišku a podžebří, nervozita, agresivita, plačtivost, otoky, přibývání na váze apod.). Jedná se o známý předmenstruační syndrom, na který se doporučuje užívat dnes již téměř legendární bylinou směs Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062), jež se stala pomalu evergreenem každé ženy zajímající se o tradiční čínskou medicínu. Jak vidno, ne každá žena tyto předpoklady splňuje (spíše naopak). Není tak lehké dopracovat se k tomuto kýženému stavu a stát se tou vyvolenou ŠŤASTNOU TO ŽENOU .

Příprava na osetí

Již od 1. menstruace by si měly matky budoucích matek dát dohromady všechny souvislosti a uvědomit si, že záleží také na nich, zda budou mít v budoucnu zdravé vnouče. Jejich dcery totiž ještě zdaleka nejsou schopny všechny tyto informace přijmout a dožadují se těch nejradikálnějších a nejjednodušších řešení při prvních potížích s menses. Tablety proti bolesti, hormonální antikoncepce (ať již na „úpravu menses“, akné či zabránění početí ), hormonální injekce k „vyvolání menstruace“ – to vše má vliv na pozdější potíže s otěhotněním, těhotenstvím, porodem či na zdraví dítěte. Hormonální antikoncepce se chová jako semtex. I v malých (i v těch mikro!!!) dávkách způsobuje ohromné změny v organizmu, hlavně však dle čínské medicíny tzv. oslabí a zablokují krev. Z pohledu tradiční čínské medicíny je menstruace vždy jakýmsi přetékajícím pohárkem, který se 1x za 28 dní naplní a dostaví se menstruace. Pokud se menstruace opozdí, nedostaví či vynechává, jedná se téměř vždy o nedostatečnou kvalitu krve. Tradiční čínská medicína doporučuje proto užívat bylinné směsi, jež vyživují a doplňují krev a současně ji tzv. rozhýbávají, což si můžeme představit jako rozproudění stagnující vody v potoce, kdy jí je málo. Nejvhodnější jsou v tomto případě bylinné směsi Jemnost nebeské víly (kód 052) spolu se Zklidněním zčeřené hladiny (kód 062), jež upravují a harmonizují menstruaci i u mladých dívek. Nejen však děvčata v pubertálním věku, ale i dívky a ženy vůbec by se měly starat o svoji menstruaci. Je to vlastně jejich první ukazatel vyrovnanosti a podstatně vypovídá o mnoha aspektech ženského organizmu.

Zasadit strom, zplodit syna …

Plození dětí se v podstatě nijak neliší od ostatních zákonitostí v přírodě, kdy něco vzniká či se počíná, např. zasazení semínka karotky do předem připravené země (i když, jak se praví v jednom vtipu: zkusil jsem obojí a nedá se to srovnat…). Za schopnost otěhotnět odpovídá u ženy dle tradiční čínské medicíny hlavně dráha ledvin a krev. Zůstaňme u našeho příkladu s karotkou – děloha s vaječníky představuje zemi, do které má být zasazeno semínko. Kvalitu semínka musí zajistit muž. Žena má zase na starosti, aby země byla úrodná a plodná (možná se vám vybaví stará píseň: Moravo, Moravo … a jaké to potomstvo rodí půda tvoje?). Proč se semínko někdy neujme, nebo vzklíčí, ale později uschne?

1. Nejčastější příčinou neplodnosti u žen je nedostatečnost v dráze ledvin. Může se jednat o nedostatečnost jangu ledvin – YANG XU. JANG ledvin je jakýsi fyziologický oheň života, který zahřívá tělo na provozní teplotu a když chybí, tak je v tomto případě půda zmrzlá a těžko ji lze osít. Semínko buď nevzklíčí vůbec či vzklíčí, ale záhy po vzklíčení zase zajde. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti či samovolného potratu v prvních dnech těhotenství rovněž i slabá a opožděná menstruace, zimomřivost, bolesti v bedrech, závratě, pískání v uších, slabost v kolenou, jasně bledý vzhled, únava či hojné množství světlé moči. Všechny příznaky se samozřejmě nemusí projevit, a to platí i pro další situace.

Doporučená bylinná směs je Slast uprostřed noci (kód 172), jež zahřívá a posiluje jang ledvin.

Může se také jednat o nedostatečnost jinu ledvin – YIN XU. Nedostatečnost jinu ledvin zde představuje půdu, které chybí živiny, je jakoby jalová. Semínko se v ní opět buď vůbec neuchytí, nebo uchytí, ale do 3. měsíce zajde na úbytě, protože chudá půda už nemá co nabídnout. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti či samovolného potratu do 3. měsíce těhotenství i slabá a opožděná menstruace, bolesti v bedrech, závratě, pískání v uších, noční pocení, sucho v ústech se žízní na malé loky vody, slabá paměť či malé množství tmavé moči.
Doporučená bylinná směs je Lesk nefritového šperku (kód 182), jež vyživuje a posiluje jin ledvin.

Může se také jednat o nedostatečnost jinu ledvin s prázdným horkem – HUO XU. Tento stav si můžeme představit jako předchozí případ, ale jalová půda je navíc ještě extrémně suchá až rozpraskaná.
K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti vzniklé po porodu také silná menstruace, závratě, pískání v uších, noční pocení, sucho v ústech se žízní na malé loky, bolesti v bedrech, slabá paměť, malé množství tmavé moči, pocit horka v oblasti hrudi, na dlaních či ploskách, zarudnutí líček či podvečerní pocit horka.
Doporučená bylinná směs je Svěžest podvečerní pagody (kód 185), jež vyživuje a posiluje jin ledvin a ochlazuje prázdné horko v ledvinách.

2. Vlhko ve spodním ohništi – SHI je druhou nejčastější příčinou neplodnosti u žen. Spodní ohniště je podle tradiční čínské medicíny vše od pupíku dolů, tedy v podstatě podbřišek. Vlhko zde představuje bažinatou půdu, která je navíc jílovitá. Jedná se většinou o obézní ženy, které po porodu přibraly na váze a pak už nemohou otěhotnět. Je zapotřebí bažinu vysušit a přeměnit jílovitou půdu na úrodnou zemi. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti vzniklé po porodu i nadměrný poševní výtok, opožděná menstruace, bolesti a krvácení uprostřed cyklu, pocit tíže či obezita. Doporučenými bylinnými směsi je kombinace Zastavení toku Žluté řeky (kód 111), jež vylučuje horko ze spodního ohniště a Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062), jež harmonizuje genitální oblast v podbřišku.

3. Další příčinou neplodnosti u žen může být nedostatečnost krve – XUE XU. Krev jin představuje výživnou tekutou substanci, jakýsi přirozený substrát, kterým je zapotřebí zemi přihnojovat a posilovat. Krev je přirozenou součástí jinu a má za úkol zvlhčovat a vyživovat zemi. Jelikož jejich funkce jsou téměř totožné, ani příznaky jejich nedostatečnosti se od sebe příliš neliší. Při nedostatečnosti krve je země suchá a nevýživná. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti vzniklé po porodu i slabá menstruace až vynechání menstruace, opožděná menstruace, únava, závratě, rozostřené vidění či bledost.
Doporučená bylinná směs je Náramek osmi perel (kód 191), který posiluje a vyživuje krev.

4. Chlad v děloze – HAN může být také příčinou ženské neplodnosti. Představme si tuto situaci ho jako zmrzlé hroudy země, do kterých se nepodaří zasadit semínko tak, aby vůbec vzklíčilo. Je zapotřebí rozbít hroudy a prohřát zemi. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě primární neplodnosti (dosud ještě žádné porody) i opožděná menstruace, bolestivá menstruace, jasně červená menstruační krev s malými sraženinami, pocit chladu během menstruace, bolesti v bedrech či studené končetiny.
Doporučená bylinná směs je Zvelebení rumělkového pole (kód 055), jež vylučuje chlad z dělohy a zahřívá menstruaci.

5. Stagnace energie čchi – QI ZHI je další možnou příčinou neplodnosti vzniklé po porodu. Stagnace energie čchi je stav, kdy je náš záhonek ve stínu, přikrytý plachtou a nedostává se mu tolik tepla a světla, kolik potřebuje. Je třeba odstranit plachtu a umožnit slunci, aby konalo své dílo. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti vzniklé po porodu i nepravidelná menstruace, předmenstruační napětí, tlak v prsou či podrážděnost. Doporučená bylinná směs je Volnost svobodného poutníka (kód 061) nebo Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062).

6. Blokáda krve v děloze – YU XUE představuje situaci, kdy nejsou na záhon po dlouhou dobu přiváděny živiny a voda, když je třeba zavlažovací hadice ohnutá či zacpaná a voda v ní nemůže proudit. Je zapotřebí odstranit blokádu, narovnat hadice a zprůchodnit cestu pro výživu. Kromě neplodnosti vzniklé po porodu můžeme v tomto případě zaznamenat i bolestivou menstruaci či tmavou menstruační krev s tmavými sraženinami.

Doporučenými bylinnými směsmi jsou kombinace Uvolnění karmínové řeky (kód 051), jež rozprouďuje stagnaci krve v děloze a Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062), jež harmonizuje genitální oblast.

Semínko nad zlato

Při neplodnosti manželského páru hrají nezastupitelnou roli i muži. Nejdůležitějším orgánem jsou v tomto případě podle tradiční čínské medicíny ledviny. Neplodnost mužů je vždy doprovázena nedostatečností v této dráze.

  1. Při oslabení jangu ledvin – YANG XU jsou spermie sice v dostatečném počtu, avšak líné (mnoho povolaných, málo vyvolených). V tomto případě se jedná o kvalitativní poruchu, při níž se doporučuje bylinná směs Slast uprostřed noci (kód 172).
  2. Při oslabení jinu ledvin – YIN XU jsou sice spermie pohyblivé, avšak jejich počet je nedostatečný. V tomto případě se jedná o kvantitativní poruchu, při níž se doporučuje bylinná směs Lesk nefritového šperku (kód 182), event. dle příznaků (viz výše) Svěžest podvečerní pagody (kód 185).
  3. Nejčastěji se jedná o kombinovaná postižení jak jinu tak jangu ledvin – YIN / YANG XU, které v sobě zahrnuje jak kvalitativní tak kvantitativní poruchu, tedy málo spermií, které jsou navíc líné. V tomto případě se doporučuje bylinná směs Tajemství zlaté skříňky (kód 171).

Doporučenou (i nedoporučenou) stravu při všech popsaných energetických nerovnováhách, včetně vhodných receptů, stejně jako detailní popis doporučovaných čínských bylin naleznete v knize.

Ze skleníku nebo ze zahrádky?

Zoufalí manželé, kteří prošli mnoha strastiplnými vyšetřeními a vyzkoušeli všechny možné i nemožné metody, se dříve či později dopracují k možnosti poslední, tj. zplození dítěte za uměle připravených podmínek. Z hlediska tradiční čínské medicíny víme, že tam, kde chybí energie čchi, krev, jin či jang, je to vždy sázka do loterie. Země, která sama nemá dostatek živin pro sebe, „odmítá“ živit ještě někoho dalšího. Odumření plodu či nemožnost otěhotnět je výsledkem přirozené obrany oslabeného organismu, který sám bojuje o místo na slunci. V tomto světle se jeví umělá oplodnění a uměle udržovaná těhotenství poněkud uměle. Uměle vzniklá těhotenství si můžeme představit asi tak, jako kdybychom neúrodnou půdu na malém kousku zalili a uměle pohnojili, aniž bychom ji předtím řádně zkultivovali, vypleli, přirozeně pohnojili, zrýpali. Uměle udržovaná těhotenství a děti, které se z nich narodí, si můžeme připodobnit ke karotce vypěstované ve skleníku. Sluníčko je nahrazováno umělým světlem a teplem, země je přihnojována dusičnany a jinými „výživnými“ chemikáliemi a výsledný produkt pak také podle toho vypadá a chutná. Ne, že by nevyrostl, naopak, bývá hmotnostně veliký a i v hojném počtu (často se rodí dvojčata ze zkumavky), ovšem rozdíl v kvalitě je patrný. Zcela jinak chutná karotka ze supermarketu a zcela jinak z naší domácí zahrádky (o kuřatech a brojlerech z velkochovu ani nemluvě). Domácí karotka je sice menší, ale naše a pro její vypěstování jsme museli také něco udělat a zasloužit si ji, nejen přijít do obchodu a nakoupit. Vše se za peníze přeci jen koupit nedá…

Čínská medicína zná recept, jak přirozeným způsobem přeměnit neúrodnou půdu na půdu úrodnou. Na vás pak záleží, jakou cestu zvolíte a jaké budou naše příští generace. V každém případě je zdravé dítě malý zázrak.
A když už se zadaří, tak z hlediska čínské medicíny nezbývá než doporučit užívat po dobu celého těhotenství bylinnou směs Růst hory Tchaj (kód 056), jež vyživuje jak matku, tak plod a přispívá k fyziologickému těhotenství. Na podporu kojení se užívá bylinná směs Náramek osmi perel (kód 191). Vhodná strava a výživa pro těhotné a kojící ženy je popsána v jedné vynikající knize MUDr. Hofhanzlové: Nastávající a kojící maminky si vaří chutně a zdravě (www.calendula.cz).

Čínský kalendář početí a výběru pohlaví dítěte

Program určuje datum a čas nejvhodnější doby početí a pravděpodobné pohlaví dítěte v odpovídajícím okamžiku. Tento bezplatný program naleznete na www.patentnimedicina.cz v rubrice Ze šuplíku TCM.

A ještě jeden nový pomocník

Podstatným krokem k úspěšnému otěhotnění je pochopení průběhu ženského cyklu. Ideální pomoc pro všechny páry řešící nevysvětlenou neplodnost je minipočítač Lady-Comp baby, který na základě ranního měření bazální teploty sondou v ústech a programu postaveném na statisících teplotních křivek s vysokou přesností (99,3%) určuje plodné a neplodné dny. Lady-Comp baby také dokáže rozpoznat den ovulace, předpovídat plodnost na 6 dnů dopředu a upozornit na případné gynekologické potíže (anovulační cykly). Na případné otěhotnění upozorňuje už od pátého dne a potvrzuje od osmnáctého dne, vypočítává datum oplodnění a datum porodu. Po porodu lze Lady-Comp baby používat pro zajištění bezpečné a spolehlivé ochrany před dalším těhotenstvím.
Lady-Comp baby představuje naprosto přirozenou, ekologickou a zdravou metodu nezatěžující organismus. Více na www.naturcomp.cz